Erasmus’u kazandınız, sıradaki adımlar neler?

Erasmus programıyla İtalya’da eğitim görmeye hak kazananları öncelikle tebrik ediyorum. Şu yazıda kazananların listesini paylaşmıştık, şimdi “sık sık” sorulan soruların cevaplarını vermeye çalışacağım. Anlatacaklarım tüm üniversiteler için neredeyse aynı fakat yine de üniversitelerin Dış İlişkiler Ofisi web sitelerini kontrol etmekte yarar var.

Erasmus programını kazandım. Şimdi sırada ne var?

Gelelim bu sorunun cevabına. Üniversiteniz Erasmus programını kazandığınızı açıkladı ve listede de isminiz var. Büyük ihtimalle kazandığınız üniversiteye sizin üniversitenizin Dış İlişkiler Ofisi kazananların listesini göndermiştir. Biz de oraya geleceğimizi karşı üniversiteye söylemeliyiz, değil mi?

1) Application Form:

Application form yani müracaat formunu İtalya‘daki üniversitenin Dış İlişkiler Ofisi web sitesinden (Ufficio Relazioni Internazionali) indiriyoruz ve yazıcıdan bu formu çıkartıp, dolduruyoruz. Formu doldururken takıldığınız yerleri bana sorabilirsiniz. Application formu üniversitenin web sitesinde bulamayanlar da yine bu yazının altından bana hangi üniversiteye gideceklerini söylerlerse onlara yardımcı olmaya çalışırım.

2) Learning Agreement (bazı üniversiteler için):

Learning Agreement yani öğrenim anlaşmasını ise Türkiye’deki üniversiteniz istiyorsa doldurmalısınız. Learning Agreement ile İtalya‘da alacağınız dersleri Türkiye’de seçmiş oluyorsunuz ve gitmeden hangi dersleri alacağınız belirlenmiş oluyor. Fakat bu belgeyi Türkiye’de doldursanız bile İtalya‘ya gittiğinizde genellikle değiştirmek zorunda kalıyorsunuz çünkü bazı dersler açılmıyor, bazı derslerin öğretmenleri derslerini vermek istemeyebiliyor. Hangi dersleri alabileceğinizi de İtalya’daki üniversitenin web sitesinden kendi fakültenizin ve bölümünüzün olduğu sayfadan buluyorsunuz. Yine bulamayanlar bu yazının altına yazarlarsa yardımcı olmaya çalışabilirim.

3) Accomodation Form:

Accomodation Form yani Konaklama Formunu ise yine İtalya’daki üniversitenin Dış İlişkiler Ofisi web sitesinden indirip, yazıcıdan çıkartıyoruz ve bu formu da dolduruyoruz.

Belgelerimiz hazır, ya şimdi?

Application form yani müracaat formunu, üniversitemiz istiyorsa learning agreement yani öğrenim anlaşması formu, accomodation form yani konaklama formunu doldurduk ve bu belgeler elimizde hazır. Bunları bir dosyanın içine koyuyoruz ve application formun üstündeki hariç 1 tane daha fotoğrafımızı bu dosyaya koyuyoruz.

Şimdi bu dosyayı İtalya‘daki üniversitemizin Dış İlişkiler Ofisi adresine kargo ile göndereceğiz. Burada üniversitenizdeki İtalya’da Erasmus programıyla görecek olan diğer arkadaşlarla biraraya gelip göndermek daha mantıklı çünkü fiyat bölünüyor ve daha az ödüyoruz. Dosyayı göndermeden önce tüm kargo şirketlerini dolaşıp fiyat almakta fayda var. Geçen sene MNG Kargo öğrencilere indirim yapmıştı ve biz onunla göndermiştik.

Belgelerimizi gönderdikten sonra beklemeye başlıyoruz. İtalya‘daki üniversiteye belgeleriniz ulaştıktan sonra orada kayıt işlemleriniz yapılıyor. Buradaki üniversitenize ya da verdiğiniz adrese kabul edildiğinize dair belge ve kalacak yer belgeniz geliyor. Ayrıca bu belgeleri İtalya‘daki üniversiteniz İtalya Konsolosluğunu da fakslıyor. Fakslamazlarsa ne yazık ki İtalya Konsolosluğu başvurunuzu kabul etmiyor. Mutlaka ve mutlaka konsolosluğa bu belgelerin İtalya’dan fakslanması gerekmekte.

Bu belgeler size ve İtalya Konsolosluğuna ulaştıktan sonra İtalya Konsolosluğundan vize almalısınız.

İzmir İtalya Konsolosluğu ve vize ile ilgili bir yazıyı daha önce yazmıştım. İlerleyen zamanlarda sizlerden gelen sorularla tekrar bir yazı yazabilirim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan her türlü soru için aşağıdaki yorum formunu kullanabilirsiniz.

Tekrar tebrikler ve kolay gelsin. Prosedürler biraz uzun fakat İtalya’ya gittiğinizde hepsini unutacaksınız, buna emin olabilirsiniz 🙂

63 thoughts on “Erasmus’u kazandınız, sıradaki adımlar neler?

  1. enes

    gidecegim yer :aristotle university thessaloniki physical education and sport , kargo degil de baska bi sekilde yollama imkanimiz var mi bi de formlari bulamadim -.-

  2. meltem

    merhaba ben bu yıl italya teramo üniversitesi erasmus sınavını kazandım seneye 2. döem gitmeyi düşünüyorum fakat italyaya gitmemiz için hesabımızda 9 milyar kadar para gözükmesi gerekmiş bu ne kadar bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.. şimdiden teşekkürler cevabınızı acil bi şekilde verirseniz memnun olurum iyi akşamlar..

  3. eray

    benımde application formumda ders seçimi olayı var yanı sectıgım derslerı yazmamı ıstıyorlar ama elimde ders listesi yok ve ders seçimini learning agreementta yapmamız gerekmıyor mu?

Comments are closed.