D tipi İtalya vizesi ile diğer ülkelere gitme

Herkese merhabalar,

İtalya’da Erasmus programıyla bulunan arkadaşlar, umarım İtalya’ya, üniversitelerinize, yaşama alışmışsınızdır. Genel olarak hepiniz Noel tatili sonrası sınavlara gireceksiniz, öncelikle başarılar diliyorum.

Önceki senelerde İtalya Konsolosluğu vize verirken ‘Italia + Schengen’ şeklinde veriyordu ve bu yüzden rahatça istenilen ülkeye sorunsuz gidilebiliyordu fakat bu sene vizenin üzerinde sadece ‘Italia‘ yazması çoğunuzun aklını karıştırdı ve herkes ‘Elimizdeki vize ile acaba İtalya dışındaki Schengen ülkelerine de gidebilir miyiz?‘ diye merak etmeye başladı. Bunu ben de etrafımdaki Erasmus öğrencilerden de duyduğum için bir duyuru yapmayı uygun gördüm ve cevabım:

EVET, istediğiniz ülkeye orada 3 aydan fazla kalmamak koşuluyla elinizdeki vize ile gidebilirsiniz.’

Third country nationals with a long-stay visa are put on the same footing as third country nationals holding valid residence permits:
They will be able to move freely for up to three months in any six-month period within the territories of the other Schengen states.

Yazıdan da anlaşıldığı gibi uzun-süreli vizesi olanlar (ki D tipi vize diğer adıyla) 3 aya kadar istedikleri diğer Schengen ülkelerine gidebilirler. 22 Mart 2010’da verilen bu kararın dosyasını da buradan indirebilirsiniz. Başka bir ülkeye geçerken de kararın bulunduğu yazıyı da yazıcıdan çıkarıp yanınızda bulundurmanız da fayda var.

Herkese başarılar ve iyi eğlenceler diliyorum.

8 thoughts on “D tipi İtalya vizesi ile diğer ülkelere gitme

  1. selen

    Ya arkadaşlar çok acil. İdataya belgeleri teslim ettim ve belgeler şuan konsoloslukta. ama başvuru formunda kaç girişli vize kısmını boş bırakmıştım şimdi aklıma geldi. uno due multi kısmını. Sizce vize vermezler mi bu sebepten ? eksik bilgi var diye? anlatsam anlayıp yardımcı olurlar mı

  2. Gokhan

    Slm bnm 6aylik italya d tipi vizem var. İtalyn knslosluk vizeyi verirken italyaya gttigimde oturma izni aldgm zaman vizemin schengene donucegini soyledi. Bn italyada 40 gun kaldim ama oturma izni almadim. Simdi istanbuldayim ve 10 gunlugune almanyaya gtmek istiyorum. Bu mumkunmu emin olmak istiyorum. Yardimci olursaniz cok sevinirim

Comments are closed.