Monthly Archives: May 2011

2010-2011 Salerno Erasmus öğrencisi: Özgür Akman

Merhabalar herkese. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Makina Mühendisliği Bölümü öğrencisiyim, 2010/2011 2.yarıyılı için Salerno’dayım. Şimdi size Türkiye-İtalya ve İtalya içi ulaşım hakkında yararlı olacağını düşündüğüm bazı bilgiler vereceğim.

Türkiye-İtalya Ulaşım

Arkadaşlar yeni bir gelişme olmadığı sürece uygun fiyatla iki ülke arasında kullanacağınız 2 havayolu var: Pegasus ve Blu-Express. Bu iki firmanın da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Roma Fiumicino ve Milano Bergamo’ya uçuşları var. Pegasus’un sefer saat ve günleri daha stabil iken, Blu-Express’in sefer saatleri değişiklik gösterebilmekte. Bu iki firmanın dışında Türk Hava Yolları da İstanbul-Napoli arasında uçuş başlattı, daha güneye gidecek arkadaşlar bu uçuşları da düşünebilir. Öncelikle bilet alması gereken arkadaşlara bir uyarım olacak; bu firmalarda “uçuş günü yaklaştıkça bilet fiyatının artması “ stratejisi, doğru orantılı değil. Yani siz uçuşa 2 ay kala bilet almanıza rağmen 1 ay kala da kesin olmamakla birlikte daha ucuza bilet bulabilirsiniz. O yüzden 200 Euro’ya bilet görüp de “Eyvah fiyatlar daha da artar biran önce almalıyım” diyerek heyecanlanmayın, burada 100 tane bira içersiniz o parayla (Tabi uçuşa 5 gün kala bilet bakanlar için aynı şeyler geçerli değil). Bu firmaların gördüğüm en ucuz uçuşu 50 Euro idi, 50-100 Euro arasında ki bilet fiyatları anormal sayılmayacaktır. THY’nin Napoli uçuşları ise 250 Euro civarında başlamakta. Pegasus yolcularına el bagajı + 20 kg bagaj hakkı tanımakta iken, Blu-Express sadece el bagajı hakkı tanımaktadır. Blu Express’ten ayrıca bagaj başına 10 Euro olmak üzere maksimum 2 bagaj hakkı satın (Toplam 30 kg.) alabilmektesiniz. Yaz aylarında Blu-Express’in de Bodrum ve Antalya uçuşları başlayacak ve tam emin olmamakla beraber bu uçuşlarda el bagajı ile birlikte normal bagaj hakkınız mevcut. Ne olursa olsun, eğer fazla bagajınız varsa bunu önceden hesaba katıp, internetten biletinizi alırken bagaj hakkı almayı ihmal etmeyin. Pegasus yolcularına bir uyarı; Laptop çantalarınız içerisinde bilgisayarınız var ise el bagajı hakkından sayılmıyor, yani Laptop çantanızın boş kalan kısımlarına da eşya koyabilirsiniz.

Türkiye-İtalya arasında İzmir Çeşme Limanı’ndan feribot seferleri de gerçekleştirilmekte. Ancak bu seferler sanırım 250 Euro civarında ve 2-3 gün sürmekte. Pek mantıklı olmasa da kullanan arkadaşım vardı; 1 yıl kalan ve çok valizi olan arkadaşlar bu seçeneği de düşünebilir.

Free Shop Alışverişleri-Gümrük Kuralları Continue reading