2010-2011 Salerno Erasmus öğrencisi: Özgür Akman

Merhabalar herkese. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Makina Mühendisliği Bölümü öğrencisiyim, 2010/2011 2.yarıyılı için Salerno’dayım. Şimdi size Türkiye-İtalya ve İtalya içi ulaşım hakkında yararlı olacağını düşündüğüm bazı bilgiler vereceğim.

Türkiye-İtalya Ulaşım

Arkadaşlar yeni bir gelişme olmadığı sürece uygun fiyatla iki ülke arasında kullanacağınız 2 havayolu var: Pegasus ve Blu-Express. Bu iki firmanın da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Roma Fiumicino ve Milano Bergamo’ya uçuşları var. Pegasus’un sefer saat ve günleri daha stabil iken, Blu-Express’in sefer saatleri değişiklik gösterebilmekte. Bu iki firmanın dışında Türk Hava Yolları da İstanbul-Napoli arasında uçuş başlattı, daha güneye gidecek arkadaşlar bu uçuşları da düşünebilir. Öncelikle bilet alması gereken arkadaşlara bir uyarım olacak; bu firmalarda “uçuş günü yaklaştıkça bilet fiyatının artması “ stratejisi, doğru orantılı değil. Yani siz uçuşa 2 ay kala bilet almanıza rağmen 1 ay kala da kesin olmamakla birlikte daha ucuza bilet bulabilirsiniz. O yüzden 200 Euro’ya bilet görüp de “Eyvah fiyatlar daha da artar biran önce almalıyım” diyerek heyecanlanmayın, burada 100 tane bira içersiniz o parayla (Tabi uçuşa 5 gün kala bilet bakanlar için aynı şeyler geçerli değil). Bu firmaların gördüğüm en ucuz uçuşu 50 Euro idi, 50-100 Euro arasında ki bilet fiyatları anormal sayılmayacaktır. THY’nin Napoli uçuşları ise 250 Euro civarında başlamakta. Pegasus yolcularına el bagajı + 20 kg bagaj hakkı tanımakta iken, Blu-Express sadece el bagajı hakkı tanımaktadır. Blu Express’ten ayrıca bagaj başına 10 Euro olmak üzere maksimum 2 bagaj hakkı satın (Toplam 30 kg.) alabilmektesiniz. Yaz aylarında Blu-Express’in de Bodrum ve Antalya uçuşları başlayacak ve tam emin olmamakla beraber bu uçuşlarda el bagajı ile birlikte normal bagaj hakkınız mevcut. Ne olursa olsun, eğer fazla bagajınız varsa bunu önceden hesaba katıp, internetten biletinizi alırken bagaj hakkı almayı ihmal etmeyin. Pegasus yolcularına bir uyarı; Laptop çantalarınız içerisinde bilgisayarınız var ise el bagajı hakkından sayılmıyor, yani Laptop çantanızın boş kalan kısımlarına da eşya koyabilirsiniz.

Türkiye-İtalya arasında İzmir Çeşme Limanı’ndan feribot seferleri de gerçekleştirilmekte. Ancak bu seferler sanırım 250 Euro civarında ve 2-3 gün sürmekte. Pek mantıklı olmasa da kullanan arkadaşım vardı; 1 yıl kalan ve çok valizi olan arkadaşlar bu seçeneği de düşünebilir.

Free Shop Alışverişleri-Gümrük Kuralları

Arkadaşlar, İtalya’da bulunduğunuz sürede, hele 1 yıl kalıyorsanız muhtemelen Tükiye’ye gideceksiniz. E tabi haliyle giderken ne götürsem, gelirken de ne getirsem düşünceleriyle halet-i ruhiyeniz değişecektir. Free shop kuralları devlet politikaları doğrultusunda değişim göstermekte ancak son an itibari ile Türkiye ve İtalya için alkol ve sigara sınırı aynı: %22 alkol oranından fazla içkiler için 1 Litre, az olanlar için 2 Litre. Sigara içinse 3 karton. Ancak valizinizde soktuğunuz ürünlerde bir kısıtlama yok. Yani valizinizde 5 şişe de içki götürebilirsiniz.
Gelelim bu konuda ki naçizane tavsiyelere. Arkadaşlar, ben sigara kullanıcısı değilim ancak isteyen arkadaşlarım için Türkiye’ye giderken sigara almaya niyelendim. Roma’da free shoplarda sigaralar Türkiye’nin piyasa fiyatından daha pahalı idi. Türkiye free shop fiyatları ile piyasa fiyatları arasında ise karton başına 5 TL gibi komik farklar mevcuttu. İtalya’nın içerisinde ve free shoplarında alkol fiyatları aşağı yukarı aynı ve Türkiye piyasa fiyatlarının çok altında. Örneğin Türkiye’de asla bulamayacağınız tekilaların 100lük şişelerini 20 Euro gibi fiyatlara bulabilirsiniz, benim gördüğüm en pahalı market tekilası 23.5 Euro ile 100lük Olendain idi, Olmeca çok daha ucuz. Çeşit çeşit Absolut seçeneklerini değerlendirebilir, babanıza hayatında ki en iyi viskiyi içme fırsatını sunabilirsiniz. Benim önerim, giderken alabileceğiniz maksimum bagaj hakkını satın alıp, valizinizde kalan yeri İtalya’dan götüreceğiniz eşyalara ayırmanız olacaktır.

İtalya İçi Ulaşım-Tren

Arkadaşlar İtalya içinde kullanacağınız tüm trenleri bu adresten (İtalya’nın resmi demiryolları sitesi) öğrenebilirsiniz. Araştırdığınız tüm sitelerde İtalya’da 3 çeşit tren olduğundan bahsedilecek, külliyen yalan bir çok çeşit tren olsa da biz fiyat grubu olarak 3.5 trenle sınırlı tutalım. Frecciarossa, Frecciargento, Intercity ve Regionale. Bu sıralama aynı zamanda büyükten küçüğe fiyat sıralaması ve yine aynı zamanda küçükten büyüğe yolculuk süresini belirtmektedir. Intercity ve Regionale birbirine özdeş trenler olsa da Regionale trenlerin daha eski, ucuz olduğunu ve yolcu kitlesinin daha göçmen ve fakirlerden oluştuğunu göreceksiniz, öyle ki trenleri içinde ki kokudan ayırt eder hale geleceksiniz. Ayrıca bu trenler uzun yolculuklar yerine bölge içinde olan hatlarda çalışırlar. Yani işte bu sizin treniniz 🙂

Gelelim uygun bilet nasıl bulunur ve biletlerin özellikleri nelerdir. Öncelikle yine tüm aramalarınızda göreceğiniz sonuç “bileti aldınız mı hemen sarı makinalardan tarih bastırın” dır. Bu da külliyen yalan demeyi isterdim ancak, kısmen doğru. Biletlerinizi her garda bulunan otomatlardan alın, bu makinaların dil seçenekleri mevcut. Gişeden bilet almanız durumunda ücrete 1-2 Euro daha eklenebilir. Eğer otomattan aldığınız biletin üzerinde tarih-saat tren numarası gibi tüm detaylar basılı ise bu bileti sarı makinalardan onaylatmanıza gerek yok aslında, çoğu bilet de bu şekilde. Tüm biletlerime tarih bastırsam ne olur diye sorarsanız: hiçbir şey olmaz. Hiçbir biletime tarih bastırmasam ne olur diye sorarsanız: alın verin İtalyan ekonomisine can verin, o olur. O sebeple, detaylarını öğrenene kadar aldığınız tüm biletlerinize bu sarı cihazlardan tarih bastırın. Bu arada bu sarı cihazları büyük kola ya da kahve ya da abur cubur otomatları şeklinde bekleyen arkadaşların var olduğunu ve kar canavarı gibi bir şey beklediklerini öğrendim, yok öyle bir şey, her kolonda asılı duran 20*20*10 cm boyutlarında küçük cihazlar.

İtalya içi seyahatlerinizde, biletlerinizi 15 gün önceden almanız durumunda Mini promosyon koduna sahip olan fiyattan biletinizi alabilirsiniz. Örneğin Roma-Salerno arasında 25 Euro olan Intercity tren biletini bu yolla 15 Euro’ya almanız mümkün. Ayrıca seyahatiniz Cumartesi günü ise ne zaman alırsanız alın 1 kişi fiyatına 2 kişilik bilet alabilirsiniz. Eğer İtalya içinde en az birkaç şehri içine alan ve uzun süren bir seyahate çıkmayı düşünüyorsanız, yapmanız gereken şey Interrail bileti almak. Örneğin 1 ay içinde 3 farklı gün kullanabileceğiniz tren bileti fiyatı 75 Euro. Peki Interrail bileti nasıl kullanılıyor? Bir Travel Agency bularak pasaportunuzu gösterip almak istediğiniz Interrail biletinizi söylüyorsunuz. Biletinizi aldıktan sonra seyahat edeceğiniz trenin biletini almak için bilet otomatlarına gidiyorsunuz. Otomatta seçtiğiniz trenin ödeme türünü seçerken en altta yer alan “Global Pass” seçeneğini seçiyorsunuz. Rezervasyon ücretleri tren türüne göre değişiklik gösteriyor. Bir yolculuk esnasında kullandığınız her hızlı tren için (Frecciarossa-Frecciargento) 10 Euro, her Intercity tren için 3 Euro ödemeniz gerekiyor. Regionale trenler ise ücretsiz. Örnek vermek gerekirse;
Salerno’dan Torino’ya gideceksiniz. Normal şartlarda fiyatı 120 Euro olan (Milano aktarmalı Hızlı Tren+Intercity tren) seferi, Global Pass biletiniz+13 Euro (10 Euro hızlı tren+3 Euro intercity tren) rezervasyon ücreti karşılığında kullanabilirsiniz. Daha bitmedi! Üstelik, Torino’dan Salerno’ya dönerken de Global Pass+13 Euro ile dönebilir üstelik bileti kullandığınız ilk tarihten itibaren 1 ay içinde 3.bir gün de başka bir yere gidebilirsiniz. Normalde ayda 3* 120=360 Euro ödeyerek gidebileceğiniz yolu, 75 Euro+13Euro*3gün = 114 Euro ödeyerek gidebilirsiniz. Gideceğiniz mesafeye göre tasarrufunuz artabilir veya azalabilir.

İtalya İçi Ulaşım-Otobüs

İtalya içinde otobüs ile de ulaşım mümkün. Ancak Türkiye’de yaşanan konfor aranmamalı. Yer yer hiçbir avantaj olmasa da yer yer çok uygun fiyata otobüs bulunabilmekte. Örneğin Salerno-Pisa arasında 48 Euro’dan ucuz tren bileti olmamasına rağmen kampanyalı olarak 15 Euro’ya otobüs bileti bulabildim. İtalya içi otobüsleri BusWeb sitesinden kontrol edebiliriz. Bununla birlikte ülkeler arası ve İtalya içi ulaşım sağlayan Eurolines firması Avrupa’nın en büyük otobüs firmalarından birisi: Eurolines web sitesi. Bu otobüs biletlerini ise yine bir Travel Agency bularak temin edebiliriz.

İtalya İçi – Uçak

İtalya’nın en büyük havayolu şirketi Alitalia, en geniş destinasyon ağına sahip olan firma aynı zamanda ancak en ucuzu değil. RyanAir ve EasyJet İtalya içinde de uçuş yapmakta. Özellikle Milano-Roma hattı bu şehirlerin görülmek istenmesi durumunda tercih edilebilir.

Roma-Salerno Ulaşım

Salerno’ya gelecek arkadaşlar; işte size nimet! Her Pazartesi – Çarşamba – Cuma günleri Roma Fiumicino Havaalanı’ndan 15.20’de kalkan ve doğrudan 15 Euro ücret karşılığında Salerno’ya gelen BuonoTourist firmasına ait bir otobüs mevcut. Bu otobüs zaman, kolaylık ve özellikle maddi olarak çok avantajlı. Roma Havaalanı T3 terminalinden çıktığınızda sağa dönüp 100 metre kadar ilerlediğinizde otobüs parkını göreceksiniz. Bu otobüsün dışında 2 alternatifiniz var;

 1. Roma Fiumicino Shuttle Bus ile Roma Termini (Roma’nın ana tren garı) ‘ye (8 Euro-1 saat), Roma Termini’den Salerno’ya (en az 25 Euro)
 2. Roma Fiumicino T3 terminali karşısında yer alan tren garından Leonarda Express treni ile Roma Termini’ye (14 Euro-22 dakika), Roma Termini’den Salerno’ya.

Tur Tavsiyeleri

İtalya’da Napoli’nin aşağısında kalan arkadaşlara İtalya turu için şunu tavsiye edebilirim. 5 kere tura çıkıp 5 yeri göreceğinize, 1 kere tura çıkıp 5 yeri görün. Çünkü İtalya’nın turistik merkezleri ağırlıklı olarak Orta ve Kuzey İtalya’da. Güney’den kuzeye gitmek her seferinde artı yol masrafı yaratacaktır. O yüzden ilk bakışta tek seferde göz korkutan 300 Euro harcamak yerine parçalar halinde 500 Euro harcayabilirsiniz. Ancak kuzeyde olan arkadaşlar için durum farklı, sindire sindire, cılkını çıkara çıkara geziniz. İtalya’nın bilinen yerlerinin yanında, Verona – Portofino – Como – Lucca – Capri – Positano – Modena – Siena gibi küçük yerleri de görmekten büyük keyif alınacak yerler. Türkiye’de 3 yaşında ki çocukların bile bildiği Pisa ise, kesinlikle namını hak etmeyen bir yer, görmeseniz de olur. İlla giderseniz de, yakınında bulunan, Atatürk‘ün en sevdiği opera olan Tosca’nın bestecisi ünlü Puccini’nin doğduğu kasaba Lucca’yı görmeden gelmeyin. Floransa ise, olağanüstü bir şehir.

Yurtdışına geziye gitmek isteyen arkadaşlar varsa İtalya da Ryanair ve EasyJet‘in yoğun olarak kullandığı ülkelerden birisi. Barcelona’yı görmek isteyen arkadaşların dikkat edebileceği bir nokta var: Ryanair, Barcelona şehrinde 3 farklı havaalanına uçuyor. 3 havaalanı için de bilet kontrol etmeniz iyi olabilir.

Ryanair’in Paris’te uçtuğu havaalanı ise şehrin çok dışında ve sorunla karşılaşan birçok arkadaşım var, bu nedenle 15 Euro daha fazla verip EasyJet tercih sebebi olabilir. Amsterdam’a gitmek isteyen arkadaşlar, Amsterdam biletleri çok pahalı olabilir. Bu durumda, Ryanair‘in Brüssel uçuşunu kullanmak ve böylece hem Belçika birasını içmek hem de yakın olan Amsterdam‘a makul fiyatla ulaşmak alternatif bir seçenek. Almanya‘yı görmek isteyen varsa, Avrupa’nın en pahalı ulaşım fiyatlarının Almanya’da olduğunu düşünmeli. Berlin‘i görmek isteyen varsa EasyJet bileti bakmak zorunda, bununla birlikte AirBerlin, GermanWings gibi bazı Alman firmalarını da kontrol edebilir. İtalya’dan doğrudan tren seferleri ve otobüslerle kolayca Avusturya, İsviçre ve Fransa’ya gidebilirsiniz. Hatta Doğu Avrupa ülkelerine de (Romanya Hırvatistan vs. ) sık sık otobüs mevcut.

Gezmek isteyen arkadaşlara naçizane bir tavsiye olabilir, Türkiye’de iken biri size “Avrupa’da hangi şehirleri görmek istersin?” diye sorsa, en çok İtalyan şehirlerini sayarsınız. Ancak İtalya’ya geldiğinizde yurtdışına çıkma hevesi bastırmakta. Tercih meselesi olmakla birlikte, ileride bir turla yine Paris‘i görebilirsiniz ama Verona’yı görmek için İtalya’ya gelmezsiniz. O nedenle İtalya’ya gelecek arkadaşların, öncelikle İtalyan şehirlerini görmeleri daha hoş olabilir.

37 thoughts on “2010-2011 Salerno Erasmus öğrencisi: Özgür Akman

 1. gülşah

  merhaba
  ben Erasmus’la Salerno Üniversitesi’ne gitcem gelecek dönem. Okulun eğitim dili İngilizce mi yoksa gitmeden önce belli seviyede İtalyanca biliyor olma şartı var mı ???

  1. Sevket Arslan Post author

   öyle bir şart yok. üniversite erasmus öğrencileri için italyanca dil kursu düzenliyor, gittiğinizde zaten ingilizce konuşan profesörlerin dersini seçmek durumunda kalacaksınız.

 2. kübra

  hava alanından gara ınterreal bıletıyle gıdemezsın.en ucuzu otobus,otobuslerı kullan.
  Emın olmamakla bırlıkte,regionale trenı harıc,dıger tüm trenlerde rezervasyon gerekebılır,sor.
  Aksam 7 den sonra ve sabah 4 ten sonrası ertesı gun sayılır.yanı gün saat ısı karısık “gençtur” Taksım şb.sını arayıp ogreneblrsn.
  ben de hala ülkeler arası gecıslerımde ınterreal mı,uçak mı dıe kararsızm.yataklı wagonlar (gece bınınce) 25 € cıvarı ya.yuh.

 3. ayça

  italya da bi ayda ortalama kaç € harcar 1 öğrenci (her şey dahil ve ayda 130 € ödediğim 2 kişilik bi üniv odasında kaldığımı düşünüp barınma kısmını eleyerek) yardım acil bütçe çıkarmam gerek 🙂

Comments are closed.