Monthly Archives: March 2009

İtalya’da üniversite eğitim sistemi

İtalya’da eğitim sistemi 1998 yılında Bologna’da yapılan bir uygulamayla köklü ve önemli bir değişim ve gelişim yaşadı. Buna göre sizlere İtalya’da üniversite eğitim sisteminin nasıl olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle üniversite eğitimi alabilmek için mutlaka önceden 13 yıllık eğitim almanız gerekmekte. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimi İtalya’da 13 yıl sürüyor. Türkiye’de ise liseler 2 senedir 4 yıllık eğitim veriyor. Bundan önce lise okuyanlar ne yazık ki İtalya’da eğitim görebilmek için 1 yıl daha eğitim görmek zorundalar.

Gelelim resimli ve detaylı açıklamayla İtalya’da üniversite eğitim sisteminin nasıl olduğuna:

Continue reading

İtalya’da Eğitim Facebook grubu (L’istruzione in Italia)

İtalya'da Eğitim (italyam.com) @ Facebook İtalya’da eğitim gören ya da görmek isteyen, Erasmus programıyla İtalya’da bulunmuş olan, bulunan ya da İtalya’da Erasmus yapmak isteyen arkadaşların şu an için bize sadece Google‘dan ulaşıyorlar ya da kulaktan kulağa bizden haberdar oluyorlar. Daha fazla kişiye yardımcı olmak ve ulaşmak için herkesin kullandığı Facebook üzerinde bir grup kurdum. Grubun sayfasındaki açıklamayı ve gruba üye olabileceğiniz adresi ekliyorum. Katılırsanız ve İtalya’da eğitim gören/görmek isteyen arkadaşlarınızı davet ederseniz daha fazla kişiye ulaşabiliriz:

italyam.com web sitesinde İtalya’da eğitim ile ilgili her şeyi bulabilirsiniz. Benim ve İtalya’da eğitim gören, Erasmus programıyla burada bulunan arkadaşların deneyimlerimizi ve düşüncelerimizi paylaştığımız, başvuru prosedürleri, gerekli belgeler ve diğer her şeyi italyam.com da bulabilirsiniz.

Siz de İtalya’da eğitim görüyorsanız ya da Erasmus yapıyorsanız ve diğer arkadaşlara yardımcı olmak ve düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz bana ulaştığınız takdirde seve seve yazınızı sitede yayınlayabilirim.

italyam.com sitesinin sloganı:
“öğrencinin halinden öğrenci anlar.”

Facebook Italya’da Egitim – L’istruzione in Italia grubu