Monthly Archives: February 2009

Erasmus öğrencisi Uğur Küçükkaya’dan: Pompeii Harabeleri gezi raporu

Pompeii Harabeleri (italyam.com)Pompeii; İtalya‘nın güneyinde bulunan tatlı ve küçük bir şehir. 1979 yılında Vezüv dağının aniden patlamasıyla bütün insanlara bulundukları yerler mezar olmuştur. Genel evleriyle meşhur olan Pompeii‘de 26 tane genel ev olduğu söyleniyor. Sapkınlık hat safhada olduğu için başlarına böyle bir şeyin gelmiş olduğu da söylenmekte. Napoli‘ye yaklaşık 1 saatlik mesafede. Biz Türkler bir yerlere giderken çok fazla detaylara girmeyip sadece gitmeyi düşündüğümüz için bazen başımıza talihsiz aksaklılar gelebilmekte. İlk olarak Pompeii‘ye 07.02.2009 tarihinde gitmek üzere Potenza‘dan ayrıldık. Fakat saat biraz geç olucak ki 15.20 gibi Pompeii‘ye vardık. Fakat lavlar altında kalan şehre girmek için kapıya doğru yöneldiğimize bir görevli bayan; “scusi posso aiutarvi?” repliğiyle karşılaştık. İçimizden inşallah açıktır dedik fakat saat 15.30 da kapanıyormuş. Tabi ellerimiz boş Potenza‘ya dönmek gerçekten çok etkiliyor insanı.

Bu arada Potenza‘dan çıktığımız zaman hava güneşliydi fakat biz Potenza‘ya gitmek için istasyona yöneldiğimizde yağmur bardaktan boşanırcasına yağmaya başlamıştı. Sonucunu tahmin edebilirsiniz. Neyseki tren biletleri çok pahalı değildi ve kısa mesafede çok fazla kaybımız olmadı. Bir öğrenci için parasını verimli kullanmak ne kadar zordur bilinir. Gezilecek o kadar yer var ki fakat kendimize ait ulaşım aracımız olmadığı için treni tercih ediyorduk fakat tren sadece kısa mesafeler için uygundu örneğin Catania‘ya gitmek istersek 50 euro civarında bilet fiyatları değişmektedir.

08.02.2009 da saat 9.00 da çıktık bu defa. Çünkü artık geç kalmak istemiyorduk. Saat 12 de Pompeii’ye vardık ve antik kente giriş yaptık. Giriş ücreti 11 ? ve bu fiyata ücretsiz bir de harita dahil edilmiş. Haritalarımızı alıp gezimize başladık.

Bu görmüş olduğunuz yollarda daha önce insanlar yürüyor kosuyor eğleniyorlarmış. Fakat şimdi sadece turistlerin gezebileceği bir mekan olarak biliniyor.

Uğur Küçükkaya - Pompeii gezisi (italyam.com) / 1Uğur Küçükkaya - Pompeii gezisi (italyam.com) / 2Uğur Küçükkaya - Pompeii gezisi (italyam.com) / 3 Continue reading

Akademik Kariyer düşünenlere devlet bursu ile İtalya’da master ve doktora yapma imkanı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Akademik Kariyer BursuArkadaşlar merhaba,
İsmim Ali. Öncelikle Şevket Arslan‘a bu güzel fikri ve siteyi olusturduğu için teşekkür borçluyuz hepimiz 🙂 Gerçekten başta kendisi olmak üzere, bir çok arkadaşımiz özverili bir şekilde İtalya’yı yaşamak isteyen yeni dimağlara yol gösterebilmek için çabalıyorlar.

Şimdi ben Erol Faal arkadaşımızın İtalya’da üniversite eğitimi adı altında yazdığı güzel bilgilere ek bir seçenek daha sunmak istiyorum, özellikle maddi sıkıntı açısından bir çok İtalya sevdalısı kişiler için faydalı olabilir düşüncesindeyim 🙂
Continue reading