Monthly Archives: January 2009

Salerno Üniversitesi öğrencisi Erol Faal’dan: İtalya’daki üniversitelere kayıt şartları, gerekli belgeler ve prosedür

İtalya’daki üniversitelere kayıt şartları

İtalya'da üniversiteÜniversite sınavı için başvurular direk İtalyan konsolosluklari‘nin Eğitim ve Kültür Sorumlularına yapılıyor. Tabi belirli şartlar var. Bunlar:

  • 12 yıllık eğitim. Liseler 4 yıl olduğundan artık bu pek problem değil ama 3+1 yıl hazırlık okuyanlar için problem. Hazırlık bu 12 yıl içinde değerlendirilmiyor. Ben de bu sıkıntıya düşebilirdim ama açıköğretim işletme 1. sınıfı bütün dersleri ile geçtiyseniz, 11 yıl lise + 1 yıl üniversite eğitimi ile 12? yi bulabiliyorsunuz. Tabi bu diger bütün üniversiteler için de geçerli.
  • İtalyanca (başka ülkeye başvuruluyorsa o ülkenin kabul edilmiş dili tabi ki :).
  • İtalya? da geçiminizi sağlayabileceğinizin ispati mali teminatlar. (Tabi bu belgeler vize aşamasında sunuluyor ama öncesinde hazırlığa başlamak daha mantıklı) Türk bankaları hesapları kabul edilmiyor. İtalya’da hesap (Türkiye’den açamazsınız), Seyahat çekleri (bulunması zor ve zahmetli) veya kredi kartları işinizi görüyor. Fakat kredi kartlarının limitlerinin yeterli hatta baya şişkin olması gerekiyor. Dil kursu için bir aylık vize başvurusunda bir ay için 1050 euro limit istediler. Bir yıl sonraki üniversite sınavı vizesi içinse 2500 euro kredi kartı limiti gösterdim. Pek bir sorun yaşamadım. Tabi ki önerim bir çok yere kredi kartı başvurusu yapıp ailenizin limitleri limitsizse onlardan da ek kart çıkararak işi garantiye almak. Bir ay içinde kredi kartı çıkarmak oldukça zor olduğundan her şeyin başında bunlarla ugraşip işi garantiye almak daha mantıklı. Sanırım bu paragrafta paraya ihtiyacınız olduğunu ve deliler, çılgınlar gibi para biriktirmeniz gerektiği sonucunu çıkarmışsınızdır 🙂

İstenilen belgeler

Continue reading

Salerno Üniversitesi öğrencisi Erol Faal?dan: İtalyanca dil kursu

İtalya'da dil okulu (italyam.com)Bir gün İtalyanca kursuna yazıldım. 18 ay boyunca İtalyanca dilimi geliştirip konuşma yeteneğimi de geliştirebilmek için para biriktirerek İtalya‘da bir ay dil kursu aldım. Bu bir ay içinde Tıp Fakültesi okuyabileceğimi öğrendim ve Türkiye’ye döndüğümde gerekli işlemleri başlatarak İtalya’daki üniversite giriş sınavina başvurdum.

Göründüğü gibi bu yoldaki en önemli zorluk yabancı dil. Bir yabancı dilin ileri seviyede öğrenimi normalde iki yil alıyor. Tabi yüksek bir calışma temposu ile bu süre 1 yıla kadar inebilir. Üniversite seviyesinde oğrenim için ise kesinlikle o ülkede olmak, yerel kaynaklardan calışmak zorunlu. Bunun için tavsiyem, aşağıda değindiğim üniversite giriş sınavından bir ay önce o ülkeye gidip özel bir dil kursunda eğitim görmek. Bunun bir çok yararı oluyor. Özellikle o ülke hakkında fikir sahibi olmak, yaşam stilini, kültürünü kavrayabilmek ve arkadaşlik, bir çok bağlantı kurabilmek adına çok yararlı. İyi ve ucuz bir dil kursu bulmak internet üzerinden oldukça kolay. Gerçi ben İzmir İtalyan Kültür Merkezi‘nde eğitim gördügümden dil kursunu bana onlar ayarladı. Sadece kursun kabul belgesi ve vize için diğer gerekli belgeler ile başvuruyu yapıp vizeyi almıştım. Bu kurslarda dikkat etmeniz gereken iki nokta var.

  1. Birincisi kursun yetkilileri ile anlaşırken kurs bedeli ve kalacak yer için yüzsüzce indirim istemeniz. Bazen %50-60?lara varan çok güzel indirimler yapabiliyorlar. Yapmayabiliyorlar da. Onlarin keyfine kalmış:)
  2. İkinci nokta ise öyle herkese ?ben buraya güzel sanatlar, mühendislik veya dil okumaya geldim? demeyin; amacınızı belli etmeyin. Çünkü göreceksiniz ki orda bir çok arap, rus, çinli insan olacak ve neredeyse hepsi sizin de istediğiniz üniversite için tırmalıyorlar ortalığı.

Sizin daha zor durumda kalmanız için ellerinden geleni yapacaklarından emin olabilirsiniz. Buna her türlü yalan, çelme takma, moral bozma veya fazla moral verme, kolaya ilaç karıştırma aktivitelerde dahil 🙂 (güldüğüme bakmayın, gayet ciddiyim!)

Mesela: üniversite sınavının çok kolay olduğunu söyleyip boşvermiş gibi görunebilirler; fakat siz ortamlarda gezerken deli gibi ders calışıp fark yaratmaya calışırlar. Önemli ve yapmanız gereken konular konusunda yalan söyler veya hiç uyarmazlar. Bana sürekli sınavın normal tarihinden bir gün sonra olduğunu inandırmaya calışıyordu arabın biri üç kuruşluk aklıyla. Unutmayın! Kendi başınasınız.

Yardım isteyecekseniz İtalyanlardan veya artık hangi ülkeyi seçtiyseniz oranın yerlilerinden isteyin. İnanılmaz yardımcı olabiliyorlar.

Salerno Üniversitesi öğrencisi Erol Faal’dan: İtalya ve Türkiye arasındaki benzerlikler ve farklar

İtalya (italyam.com)İtalya‘da veya başka bir Avrupa ülkesinde üniversite öğrencisi olmakla Türkiye?de üniversite öğrencisi olmak arasında cok fark var. İtalya?dan örnek vermem gerekirse her şeyimizin aynı olması konusuna değinebilirim. Evet! Her şeyimiz aynı. Dizilerimizin konularından tutun, gazete şablonlarımız, trafik kurallarından reklamlara kadar. Ayakkabı modelleri, giysiler bir yıl öncesinde İtalya‘da moda olur. Nedeni de soğan tüccarı bozması tekstilcilerimiz fuarlara Milano‘ya Torino‘ya gelir; modelleri alır aynısını Türkiye’de üretmeye başlar. Aynı soğan tüccari bozması ahi delikanlısı işadamlarımız, İtalya‘da en çok tutulan arabaları Türkiye’ye ithal eder. Çünkü beğenilerimiz, zevklerimiz hemen hemen aynıdır. İtalya?da tutulan herhangi bir şey, kazandıran herhangi bir ticari meta, garantili olarak Türkiye’de de kazandırır. Yani İtalya bizim tasarım, AR-GE ve risk somurgemiz diyebiliriz 🙂 Tabi bizden de çevremizdeki ortadoğu ülkelerine dogru akımı tamamlar bu durum.

İtalya’da egitim ise Türkiye’yi birkaç yıl önceden görmek demektir. Bu da beraberinde büyük avantaj getirir. Aynı zamanda daha uluslararası olmak, tüm dünya ile bağlantilari gelişkin ve barışkın, daha etkili eğitim almak gibi yararları da vardir yurtdışı eğitiminin. Sonuçta her günü propaganda ile geçmeyen, sosyal imkanların çok daha fazla olduğu, bilimsellikle günlük hayat arasında gelişkin bağ olan bir eğitim sisteminden bahsediyoruz. O yüzden değerlendirilmesi, üzerinde durulması ?ameaaan ne gerek var o kadar uzağa gitmeye! benim İzmir? imde rahat rahat okur bitiririm 4 yılda? denmemesi gereken bir seçenek bu. Tabi ki bu seçeneği değerlendirmek için üniversiteleri ve şehirlerini iyi araştirmak, kendimiz için en uygun ve başarili üniversiteye cesaretle başvurmak, giriş koşullarını öğrenmek, bu uğurda gayret gösterip sonunda kabul edilmek ve başlamak gerekiyor. Avrupa’daki bir çok devlet üniversitesi ücretsiz (küçük yıllık harçlar dışında), kamuya özellikle yabancı öğrencilere açık oluyorlar. Yanılmiyorsam, İngiltere, İrlanda, Almanya‘nın bazı eyaletleri dışındaki bütün devlet üniversiteleri bu durumda. Tabi seçim size kalmış. Bu seçimi de oldukça yoğun araştırarak, istek ve beklentileriniz doğrultusunda yapmanızı öneririm.