Monthly Archives: December 2008

Salerno Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Erol Faal’dan İtalya’da eğitim ile ilgili detaylı bir yazı

Erol Faal - Salerno Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisiItalya‘nin Salerno ilinden selamlar. Gecen yil dil kursu ile ba$layan macerami; bu yil, Salerno Universitesi Tip Fakultesi ogrencisi olarak devam ettiriyorum. Turkiye’deki yuksekogrenim ogrenci kabul sistemi tekduze, ezberci, ki$iye ula$amayan bir yapida oldugundan, her insanin hakki ve sorumlulugu olan egitimi yurtdi$inda almaya karar verdim. Tabi bu egitim secenegini degerlendirebilmek icin bazi prosedurler ve ko$ullarin yerine gelmesi gerekiyor. Yani yapmamiz gereken bir cok $ey var. Ben de butun bu ko$ullari ve engelleri a$ip Italya‘da universite okumaya hak kazandigimdan, yurtdi$inda egitim konusunda ?yurtdisi egitim acentalari?nin ticari mekanizmalarinda ezilmeden; bilgi, tavsiye almak isteyen insanlara yol gostermek gibi bir sorumlulugum oldugunu hissediyorum. Yazimi oldukca ayrintili bicimleyip, zorluk cekilebilecek butun noktalara deginmek istedigimden sikici ama bir o kadar da yararli olacagini du$unuyorum.

Oncelikle universite egitiminin prensipleri konusuna deginesim var. Continue reading

Türk & İtalyan buluşması (L’Aquila): Proje hakkında bilgiler ve buluşma fotoğrafları

Merhaba Arkadaslar;

Türkler bir arada! - Türk & İtalyan buluşması (17 Aralık 2008 - L'Aquila)Daha once sitemizde duyurusunu yaptigimiz ve 17 Aralik’ta gerceklesmis olan Turk & Italyan bulusmasi ve bu bulusmaya vesile olan proje hakkinda yararli olacagini dusundugum birkac bilgi aktaracagim. Oncelikle proje hakkinda daha once az bilgi sahibi oldugumuzdan dolayi cok az bir aciklama yapmistik, simdi kisaca proje hakkinda ozet bilgiler aktaralim.

Proje Uyeleri

Proje kordinatoru : Prof. Dr. Remzi Y. KINCAL
Asistan kordinator: Asst. Prof. Dr. Mustafa Yunus ERYAMAN
Proje Ortaklarimiz
İtaly Università di L?Aquila : Prof. Dr. Francesco Sidoti
Germany University of Education Heidelberg : Prof. Dr. Michael Schallies
Germany Ludwigsburg University : Prof. Dr. Kerstin Merz-Atalik

AMAC
§ Türkiye?nin Avrupa Birligine giris surecinde, üniversite ögrenci ve ögretim elemanlarını, Avrupa Birligi Vatandası olma konusunda bilinclendirmek

§ Turk Kultur ve Degerlerini tanitmak,

§ Uyelik cercevesinde üniversite öğrenci ve öğretim elemanları ile duzenlenecek olan sempozyum, seminer ve workshoplarla, Avrupa Birliği vatandaşı olma konusunda bilinç ve ikili diyaloglar geliştirmektir.

Proje sürecinde çözülmesi beklenen problemler;

§ Turkiye’nin AB Ulkelerine, AB Ulkelerinin Turkiye’ye olan bakis acisinin saptanmasi; bunun sonucunda ortaya cikacak sorunlara cozum aranmasi

§ Cok kulturlulugun bir zenginlik olduguna dikkat cekerek, uye ulkeler arasindaki ogretim elemanlari ile ogrenciler arasinda ortak bir zemin hazirlanmasidir.

Beklenen Sonuçlar

Continue reading

17 Aralık 2008: Türk & İtalyan buluşması (L’Aquila)

Türk & İtalya Buluşması @ L'AquilaMerhaba arkadaşlar,

Öncelikle biraz geç yazı olduğu için özür diliyorum; ama bana gelen mailden, burdaki Türk ögrencilerinde haberdar olduğunu düşünmüştüm. Turkish-Italian meeting ile ilgili anladıklarımı ve bana gelen maildeki önemli yerleri kısaca yazıyorum:

Geçtiğimiz günlerde İtalya, Almanya ve Türkiye, Avrupa Birliği sürecinde Türk ilişkilerini geliştirme amaçlı bir projenin altına imza attılar. Projenin İtalya temsilcisi Hatice Karataş isimli bir arkadaşımızın derslerine giren bir profesör. Kendisi L’ Aquila‘da yaşayan Türk öğrencilerle tanışmak ve kontak kurmak istiyor.

Hatice Karataş arkadaşımız şöyle diyor:

“Bir buluşma saati ayarlandı. 17 Aralık‘ta saat 18:00”da. Hotel Abruzzo‘da. Burası Polo Didattico di Vicenzo‘ya yakın. Burayı bilmeyenleri, Mc Donalds’dan profesörün öğrencisi almaya gelicek. Kendi İtalyan öğrencileri de gelicek, tanışma, kaynaşma ve ilişkileri geliştirme amaçlı. Gelmenizi çok istiyor, iletmemi istedi.”

Continue reading