Monthly Archives: November 2008

İtalya’da oturma izni (permesso di soggiorno) alma prosedürü

İtalya konsolosluğundan vizemizi alırken yanında size İtalya’ya geldiğinizde yaşacağınız şehirdeki Polis Karakoluna verilmesi gereken belgeleri de alacaksınız. Bu belgeleri ne yazık ki gidip herhangi bir polis karakoluna ya da ofisine veremiyoruz, bunun yerine bu belgelerle Oturma İzni yani Permesso di soggiorno almanız gerekecek.

Permesso di soggiorno nasıl alınıyor?

Continue reading

İtalya’daki üniversiteler ve web siteleri

İtalya‘daki üniversiteler ve bu üniversitelerin web sitelerinin bir listesini hazırladım. Bu listeyi wikipedia‘dan aldım ve ayrıca web sitelerinin adreslerini de bulup ekledim. Üniversiteler hakkında daha fazla bilgi almak için üzerine tıklayın ve –İtalyanca bilmiyorsanız– sitelerin İngilizce versiyonlarına görüntüleyin. Eğer İngilizce versiyonları yoksa, yorum formunu ya da İletişim sayfasını kullanarak bize iletebilirsiniz, en kısa zamanda size yardımcı olmaya çalışırız.

İşte İtalya’daki üniversiteler ve web siteleri:

Continue reading

Eski Erasmus öğrencilerinden: Fulya Ermiş

Ben Mimarlık Bölümünde okuyorum ve 3. sınıfı İtalya L’Aquila‘da Erasmus programı çerçevesinde okudum. Yaşadıklarım hakkında gitmeyi düşünen arkadaşlar için bazı bilgiler vermek istiyorum…
Öncelikle benim yaptığım gibi 1 senelik gitmeye çalışabilirsiniz çünkü 1 dönemde dilinizi cok geliştiremiyorsunuz. Ayrıca bazı dersler 1 senelik oluyor ve dönem arasında not almak sıkıntı yaratabiliyor. Bunun yanında gitmeden önce az da olsa kurs almanız sizin için çok iyi olacaktır… Bir altyapı olduğu zaman çok daha rahat ilerleyebilirsiniz.

Gitmeden önce gideceğiniz şehir hakkında bilgi toplayabılırsiniz. Biz bu konuda çok sıkıntı çekmiştik çünkü bizi Roma‘da birilerinin karşılayacağını sanıyorduk ama kimse gelmeyince yol bulmak cok zor olmuştu. En büyük şanssızlığımız da haftasonu gitmemızdi. Bunu goz önüne alın ve haftasonu gitmemeye çalışın çünkü her yer kapalı oluyor… Gittiğiniz zaman otele yerleşmeyin. Biz haftasonu gittiğimiz için malesef Dış İlişkiler de kapalıydı. Bu nedenle otele gitmek zorunda kalmıştık ama hafta içi bu sorun olmayacaktır. Kalacak yer bulma konusunda da dış ilişkilerden yardım alabılırsiniz. Otelde kalmak yerine ev bulana kadar tanıştığınız arkadaşlarınızda, manastırda (geceliği 20 euro yani otelin dörtte biri kadar) kalabilirsiniz…

Continue reading